خاتمي:اگر انتخابات آزاد برگزار شود، مجلس عاقلي از همه گروه‌‏ها خواهيم داشت

رييس‌‏جمهور سابق كشورمان در ديدار با مديران و شوراي سردبيري روزنامه "شرق" گفت؛ قطعاً همه بايد در انتخابات شركت كنند؛ مملكت متعلق به يك گروه خاص نيست.

به گزارش "ايلنا"، سيدمحمد خاتمي، رييس موسسه بين‌‏المللي گفت‌‏وگوي فرهنگ‌‏ها و تمدن‌‏ها، تاكيد كرد: جامعه نياز به اعتدال و كارآمدي دارد؛ به‌‏خصوص اينكه معتقدم هزينه‌‏هايي كه جامعه پرداخته است از جمله به خاطر تندروي‌‏ها است. در اين حال جامعه به كساني كه احياناً منطقي‌‏تر و بيشتر خدمتگزار باشند، اقبال پيدا مي‌‏كند.
وي افزود: بايد از افراط و تفريط پرهيز كنيم. افراط‌‏گرايان از هركجا كه باشند، ضربه مي‌‏زنند. بايد همواره در صحنه باشيم و به اتحاد و ائتلاف بينديشيم. همه بايد تلاش كنيم كه حداقل‌‏هاي انتخابات آزاد فراهم شود. مطمئناً اگر انتخابات به‌‏نسبت آزاد برگزار شود، مجلس عاقلي از همه طيف‌‏ها و گروه‌‏ها خواهيم داشت.
خاتمي تصريح كرد: معتقدم صلاح مملكت به اين است كه ديانت، عقل، كارشناسي، متانت و تجربه روي كار بيايد تا مملكت زيان نبيند كه اين امر به نفع هيچ‌‏كس نيست. من نيز به سهم خود تلاش خواهم كرد اما كانديدا نخواهم شد كه بارها اعلام شده است.
رييس بنياد باران در ادامه گفت: خوشحالم كه شرق دوباره به خانواده مطبوعات ما بازگشت. شرق از موفق‌‏ترين روزنامه‌‏هاي كشور بوده است. مفيد بودن تكثر و تنوع در يك جامعه رو به آينده اين است كه تنوع و تكثر پذيرفته شوند و البته رقابت هم داشته باشند. بحث كنند، در واقع هم رشد فكري را بالا ببرند و هم قضاوت را به مردم بسپارند. بالاخره گرايشي كه مردم پيدا مي‌‏كنند، پشتوانه اصلي يك جريان فكري- مطبوعاتي است. مردم بي‌‏جهت و حساب رو به جريان فكري- سياسي يا مطبوعات نمي‌‏آورند.
وي افزود: مردم با اين كار، احساس مي‌‏كنند نيازهايشان برطرف مي‌‏شود، حرف دل آنها زده مي‌‏شود و در مسير ارتقاي زندگي (معنوي و مادي) آنان موثر است و به آن گرايش پيدا مي‌‏كنند، بايد به آن احترام بگذاريم كه معناي مردم‌‏سالاري هم همين است. مردم آزاد باشند، انتخاب مردم هرچه هست به آن ارج بگذاريم. اينكه نتيجه انتخابات چه مي‌‏شود مهم نيست. مهم اين است كه فضا، فضايي باشد كه انتخاب صورت بگيرد. مردم آزادانه بتوانند انتخاب كنند و كساني كه در عرصه هستند بتوانند به صورت عادلانه در اين عرصه حضور داشته باشند.
خاتمي تاكيد كرد: من از كاري كه در جهت رفع توقيف روزنامه‌‏ها در قوه قضاييه با شجاعت انجام مي‌‏شود، تشكر مي‌‏كنم. البته طبيعي است اگر كسي خلاف كند و تخلفي انجام داده باشد، با آن با معيارهاي منطقي و قانوني برخورد شود، اشكالي ندارد ولي اينكه انصاف را در برخورد با متخلف داشته باشيم و اگر توهم بوده كه تخلفي انجام شده و بعداً اعلام شود چنين تخلفي نبوده است، بايد اين امر را به فال نيك گرفت و تاييد كرد. فكر مي‌‏كنم قوه قضاييه به خاطر موضع‌‏گيري‌‏هاي منطقي كه داشته و دارد، مورد فشار است ولي بايد آن را تاييد كرد، مردم هم قدردان هستند.
وي افزود: متاسفانه خيلي عادت نكرده‌‏ايم كه از خبرنگار و نقد خوشمان بيايد. اولين كسي كه مورد فشار قرار مي‌‏گيرد خبرنگار و نويسنده است. بايد آنها را حمايت كنيم كه با همت بيشتر و شوق فراوان‌‏تري بتوانيم كار كنيم.

/ 0 نظر / 9 بازدید