تلاش ۱+۵ برای صدور قطعنامه جديد عليه ايران

تلاش ۱+۵ برای صدور قطعنامه جديد عليه ايران

به گفته يکی از ديپلمات‌های ارشد گروه جی هشت، ايران بايد خود را برای تحريم‌های شديدتری در ماه آينده آماده کند.

 

دور تازه مذاکرات ديپلمات‌هاي ارشد گروه ۱+۵ براي توافق بر سر تحريم‌هاي سخت‌تر عليه ايران از روز پنجشنبه در برلين، پايتخت آلمان، آغاز مي‌شود.

به گزارش راديو فردا، اين مذاکرات دو هفته پيش از پايان مهلت قانوني سازمان ملل به ايران براي تعليق فعاليت‌هاي هسته‌اي خود صورت مي‌گيرد.
سخنگوي وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که «ديپلمات‌هاي ارشد گروه ۱+۵ درباره رسيدن به توافق بر سر پرونده هسته‌اي ايران، با يکديگر بحث و تبادل نظر مي‌کنند.»

نيکلاس برنز به عنوان نماينده ايالات متحده در اين نشست، هدف از برگزاري اين ملاقات که در ابتدا قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود را، رسيدن به استراتژي واحد بر اساس آنچه که در مذاکرات خاوير سولانا مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و علي لاريجاني، مذاکره کننده ارشد ايران در پرونده هسته‌اي اين کشور مطرح شده، عنوان کرده است.
مهلت قانوني سازمان ملل به ايران مبني بر تعليق کامل فعاليت‌هاي هسته‌اي، روز چهارشنبه، ششم خرداد ماه به پايان مي‌رسد.

کشورهاي غربي نگران هستند که ايران در چارچوب برنامه اتمي خود به دنبال کسب توانايي براي توليد سلاح اتمي باشد، ولي تهران تاکيد دارد که برنامه هسته‌اي اش تنها در راستاي توليد برق با هدف بهره برداري اقتصادي است.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، روز سه شنبه گفت که جورج بوش، رئيس جمهوري اين کشور همچنان گزينه نظامي را روي ميز دارد اما در عين حال تاکيد کرد که ايالات متحده قصد دارد از راه حل‌هاي ديپلماسي در پرونده هسته‌اي ايران کمک بگيرد.
در آستانه اين ملاقات در برلين، تهران بار ديگر تاکيد کرد که حاضر به تعليق فعاليت‌هاي هسته‌اي خود نيست.

ديپلمات‌هاي ارشد کشورهاي موسوم به گروه ۱+۵ که روز چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت در لندن دور هم جمع شده بودند درانتظار گزارش بازرسان سازمان انرژي اتمي، هستند.
اين گزارش در اواخر ماه ميلادي جاري آماده مي‌شود و در آن ميزان پيشرفت جمهوري اسلامي در برنامه‌اي هسته‌اي آن مشخص شده است.

خبرگزاري «رويترز» به نقل از يک ديپلمات بلند پايه، گزارش داده است که در ملاقات فردا، به جز بحث درباره برنامه‌هاي هسته‌اي ايران، قرار است درباره رسيدن به توافق احتمالي در سازمان ملل برسر صدور قطعنامه جديد عليه ايران هم صحبت شود.
اين خبرگزاري همچنين از احتمال افزايش تعداد بانک‌هاي ايراني در ليست سياه سازمان ملل به عنوان يکي از گزينه‌هاي تحريم جديد نام برده است.

چين که روابط اقتصادي زيادي با ايران دارد، در کنفرانس فردا در برلين نماينده‌اي ندارد و نماينده آن به صورت تلفني در جلسه شرکت مي‌کند.

خاوير سولانا، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اوايل هفته جاري گفته بود که ايران بار ديگر تاکيد کرده که قصد ندارد غني‌سازي اورانيوم را به حالت تعليق درآورد.
به گفته يکي از ديپلمات‌هاي ارشد گروه جي هشت، ايران بايد خود را براي تحريم‌هاي شديدتري در ماه آينده آماده کند.

يکي ديگر از مقامات اين گروه به «رويترز» گفته است که پيش‌نويس بيانيه مربوط به منع گسترش سلاح‌هاي اتمي، بايد در کنفرانس سران گروه جي هشت در «هايلي گن دام» آلمان تاييد شود.
در اين ميان آلمان خواهان آن است که در صورت پافشاري ايران بر حفظ موضع مخالف خود، بر فشارهاي خود به جمهوري اسلامي بيفزايد.

يک منبع ديپلماتيک که نخواست نامش فاش شود گفت: «براساس اين پيش نويس، کشورهاي عضو گروه جي هشت، در صورت ادامه تخلفات ايران از تعهداتش با افزايش موارد تحريم موافقت کرده‌اند.»

به باور بسياري از ديپلمات‌ها، پنچ قدرت بزرگ جهان در زمينه افزايش فشارهاي بين‌المللي بر ايران به منظور بالابردن نگراني‌هاي اقتصادي در اين کشور با هم تفاهم دارند.
اما عباس عراقچي، معاون وزير امور خارحه ايران در گفت‌وگويي به روزنامه «فايننشال تايمز» گفته است که: «تنها دو راه وجود دارد، مقابله و يا همکاري. اگر غرب، رويارويي را ترجيح مي‌دهد ما هم آماده‌ايم.»


 

/ 0 نظر / 9 بازدید